PÁTEK 13. – PROHLÁŠENÍ KLUBU

Minulý pátek, příznačně třináctého, se navždy zapíše černým písmem do naší historie. Události posledních týdnů značně překročily hranice Jihlavy a zdaleka nezasáhly jen náš klub.

Proto považujeme za nezbytné, abychom se vyjádřili k okolnostem, které jim předcházely. Přes veškeré úsilí vedení klubu o jejich nápravu došlo k nenastoupení k úvodním utkáním a následně k odstoupení z celostátních soutěží mužů a juniorů. Nejednalo se o naši lehkomyslnost či lajdáctví, naopak.
 
Po několika týdnech intenzivního plánování a přihlášení soutěží, jsme se těšili na přelomovou sezónu. Intenzivně pracovali na dalších přípravách. Vše nabouralo 8 přestupů do konkurenčního oddílu SK Jihlava, které náš klub obdržel počátkem července, tedy více než měsíc po uzavření systému přihlášek, a to bez jakéhokoliv předchozího kontaktu či zájmu oddílu SK Jihlava o naše klíčové odchovance.

Dlouhodobě respektujeme právo každého hráče na změnu oddílové příslušnosti. Aktivně vytváříme příležitosti pro posun do vyšších úrovní soutěží, které našim hráčům a hráčkám zajistí další hráčský rozvoj. V tomto případě se jednalo pouze o přesun v rámci města, ve stejné soutěži i shodné Divizní skupiny. Smutnou morální kaňkou, je odchod hráčů, kteří své úmysly v klubu nesdělili, se kterými postup vedení klubu konzultovalo před přihlášením soutěže. Hráčů, kteří se účastnili příprav nové soutěžní sezóny. Kdyby se opravdu jednalo pouze o korektní zájem hráčů o odchod z našeho klubu za lepšímu podmínkami, stačilo iniciovat jednání v meziobdobí, kdy byl dostatek času a případné odchody by bylo možné zohlednit v nastavení přihlášených soutěží.

Přesto jsme byli připravení s oddílem SK Jihlava konstruktivně jednat, což však nebylo možné. Obdrželi jsme dvě diametrálně odlišné nabídky, které neodpovídaly současným podmínkám ve florbalovém prostředí a zároveň popíraly dosavadní praxi mezi oběma stranami. Následně jsme byli legislativně donucení ze strany SK Jihlava, ke konkrétnímu návrhu, tím se jednání logicky uzavřela.
 
Důsledkem tak byl nesouhlas s odchodem většiny týmu a arbitrážní řízení dle řádů Českého florbalu. Procesní postup komise však byl v několika případech v rozporu s Arbitrážním řádem a náprava nebyla sjednána ani na základě našich opakovaných upozornění. Dle našeho názoru, jsme byli významně poškozeni na našich právech. Minimálně v případě, kdy nám byla odepřena možnost se osobně hájit při jednání arbitrážního senátu. Naším odvoláním se již několik týdnů zabývá Odvolací a revizní komise a dosud nebylo v této věci rozhodnuto.
V důsledku výše uvedených odchodů padl neprávem na náš klub i mužský tým stín pochybností, o situaci v klubu a připravenosti týmu, který způsobil ztrátu dalších našich hráčů a znemožnil jeho doplnění z venčí.
 

ODCHOD ŠÉFTRENÉRA KLUBU LUBOŠE RAUERA A KB LIGA JUNIORŮ  

Druhou těžkou ranou bylo rozhodnutí šéftrenéra Luboše Rauera opustit náš klub navzdory platné smlouvě. Vedení klubu pouze sdělil, že se jednalo o dlouhodobější úvahu a záměr, konkrétní důvody však odmítl sdělit. Postavil náš tzv. před hotovou věc a odmítl jednat o řešení a nápravě případných podnětů. Můžeme tak pouze spekulovat, zdali výše uvedené okolnosti mohli ovlivnit také jeho a tím později i juniorské hráče či nikoliv.

V každém případě, i zde bychom akceptovali jeho rozhodnutí navzdory, v případě že by se takové jednání odehrálo před přihláškami soutěží. V polovině srpna se však jednalo o velmi nevhodné až fatální načasování. Vedením oslovení kandidáti nabídky odmítli zejména s ohledem na své závazky v jiných klubech. Byl to právě Luboš Rauer, kdo usiloval a přesvědčil vedení klubu k účasti v nejvyšší soutěži juniorů, KB lize. Dle nastavení projektu a příprav k přihlášení byl jeho lídrem a stejně jako v přechozí sezóně hlavním trenérem juniorského týmu.
 
 
Své rozhodnutí později záhy bez předchozí domluvy, v nepřítomnosti vedení sdělil hráčům na závěrečném soustředění ve Svitavách, což považujeme za velmi neprofesionální přístup. Obzvláště v situaci, kdy v horizontu týdne nebylo možné zajistit jeho odpovídající náhradu a tím i seznámit juniorský tým s novým nastavením pro sezónu která již klepala na dveře. Prakticky okamžitě tím způsobil ztrátu několika hráčů, kteří měli juniorský tým posílit a později jeho jednání vedlo k neochotě kmenových odchovanců pokračovat v působení v našem dresu.
Jsme zklamání takto neetickým přístupem, nejen s ohledem odpovídající podmínky, které jsme mu v Jihlavě připravili. Plno úvazková pozice mu umožnila se naplno věnovat florbalu, napomohla rychlému rozvoji jeho trenérské kariéry včetně účasti v elitním šéf trenérském programu Českého florbalu, maximální podpoře v dalším vzdělávání a zajištění mezinárodních vazeb s finským partnerským klubem. O trenérské způsobilosti zde není pochyb, bohužel s takto klíčovou pozicí v klubu, je nutná i silná zodpovědnost za jeho fungování a budoucnost. Zejména za dokončení vlastních podnětů a strategických rozhodnutí. V tomto ohledu došlo k velmi kritickému selhání.
 
Výše uvedeným prohlášením se nijak nezříkáme odpovědnosti a jsme připravení nést soutěžní i finanční důsledky. Rádi bychom však uvedli na pravou míru spekulace a polopravdy, které jsou často vytržené z kontextu či účelové upravené. Je pravdou, že jsme pracovali v nadstandardní úrovni vůči okolnímu prostředí a několik let připravovali nejlepší možné prostředí. Zcela konkurence schopné s výrazně většími oddíly. Zapomněli jsme však hlídat rizika a nedostatečně ochránili celou naši organizaci před vnějšími vlivy. Víc než smlouvami a závazky svázané atmosféře, jsme pracovali v konstruktivním a pozitivně nastaveném prostředí. Důvěřovali si navzájem. Ctíme morální hodnoty i fair-play principy, které sport dělají sportem. Proto jsme zklamaní, že právě nedostatek zodpovědnosti a trocha sobectví namísto respektu, způsobilo tolik škody.

Nyní situaci pečlivě vyhodnotíme a v budoucnu důsledněji zajistíme férové podmínky pro všechny z nás. Co je ještě horší je dlouhodobá a úmyslná polarizace jihlavské florbalu a uměle pěstovaná nenávist mezi oběma kluby, které zastírá věcné srovnání i zdravou konkurenci. Temný stín, který vrhá špatný dojem na celý florbal nejen v městském, ale také krajském rozměru. Poškozuje naše silné postavení mezi ostatními sporty na Vysočině.

Naše klubová činnost a pestré aktivity čerpají výhradně z vlastní poctivé a dlouhodobé práce, zásadně nepoškozujeme své okolí. Naopak jsme otevření a sdílíme své know-how a zkušenosti napříč celým florbalovým prostředím. Náš růst a úspěchy nikdy nebyly vykoupené úpadkem druhých, naše partnerství jsou vzájemně přínosná a o to větší z nich máme radost!
Závěrem chceme ujistit naše mládežnické týmy, rodiče, že tyto silné události nepoškodili podstatu a srdce našeho klubu. Po několika turbulentních týdnech dál pokračujeme v naší činnosti. Dočasné komplikace nás mrzí a intenzivně pracujeme na jejich odstranění. Událostmi jsme poučení a budeme silnější a odpovědnější k vám všem.
 
"Zároveň se musíme omluvit všem dotčeným orgánům Českého florbalu, všem soupeřům, jejich hráčům i fanouškům. Těšili jsme se na vzájemné zápasy a sportovní bitvy na hřišti. Přejeme všem hodně štěstí a věříme, že dřív nebo později se na celostátní úrovni znovu potkáme."
 
Michal Peterka a Ing. Petr Coufal,
za vedení klubu Florbalová škola Jihlava, z.s.
 
 
 Filip Kolář se vrací! Bude hlavním trenérem mladežnických týmů dorostu a juniorů

Filip Kolář se vrací! Bude hlavním trenérem mladežnických týmů dorostu a juniorů

Po dvouleté přestávce se vrací náš bývalý hráč, kapitán juniorky a navzdory věku již zk ...
Všechny týmy se po 60 dnech opět vrací do tréninku!

Všechny týmy se po 60 dnech opět vrací do tréninku!

Po více než 60 dnech bez možnosti společného sportování způsobené pandemií COVID-19 se konečně vrac&iacut ...

Dorostenci poprvé doma, oranžová hala svědčila Bulldogs

Dorostenci poprvé doma, oranžová hala svědčila Bulldogs

Po úvodním dvojkole v České Třebové, se prvoligový program přesunul do Dolní Cerekve. Pro dorost to byla dom ...
Dorostenci se vrací do 1.ligy! Premiéru zvládli na výbornou

Dorostenci se vrací do 1.ligy! Premiéru zvládli na výbornou

Je to již hezká řádka let, kdy naposledy hrál jihlavský tým nejvyšší 1.ligu dorostenců. Nyn&ia ...
Rozpis tréninků pro jarní část sezony

Rozpis tréninků pro jarní část sezony

Téměř všechny naše kategorie již mají svá poslední ligová utkání odehrány, co ...

Dorost zápasy zvládl velmi dobře, ostré zkoušky ovšem teprve čekají!

Dorost zápasy zvládl velmi dobře, ostré zkoušky ovšem teprve čekají!

Stále je ještě potřeba zapracovat na spoustě věcech. Jsme ale rádi, že některé prvky se už začínají v n ...
Dětské tréninky konečně startují!

Dětské tréninky konečně startují!

V tomto týdnu startují první tréninky dětských týmů. Unitř článku najdete přehledně úvodn&iacu ...
Juniorky přivezly ze

Juniorky přivezly ze "severu" čtyři body, v Liberci byly blízko druhé výhře!

Dlouhá cesta přes Mladou Boleslav do Liberec, především ale dva klíčové zápasy o udržení kontaktu s p ...
Sváteční dramatická bitva juniorek ve Střešovicích!

Sváteční dramatická bitva juniorek ve Střešovicích!

Sváteční prodloužený víkend patřil juniorkám. V sobotu je čekala dlouhá cesta do Litvínova a v neděli ...
Juniorky se z Ostravy vrátlily zklamané a bez bodů

Juniorky se z Ostravy vrátlily zklamané a bez bodů

Již tradičně patří k úvodu juniorské sezóny dlouhá cesta k ostravskému dvojutkání. Nejinak tom ...
Dorost zápasy zvládl velmi dobře, ostré zkoušky ovšem teprve čekají!

Dorost zápasy zvládl velmi dobře, ostré zkoušky ovšem teprve čekají!

Stále je ještě potřeba zapracovat na spoustě věcech. Jsme ale rádi, že některé prvky se už začínají v n ...
Dětské tréninky konečně startují!

Dětské tréninky konečně startují!

V tomto týdnu startují první tréninky dětských týmů. Unitř článku najdete přehledně úvodn&iacu ...
COVID opatření v prostředí Českého florbalu

COVID opatření v prostředí Českého florbalu

Vážení rodiče, zahájili jsme tréninky v hale a velmi rychle se blíží první soutěžní utk&a ...
Úspěšný restart činnosti i vysoký zájem o florbalové tréninky!

Úspěšný restart činnosti i vysoký zájem o florbalové tréninky!

Před několika týdny skoro nemyslitelné přání, nakonec rychlé rozvolnění opatření Vlády ČR umož ...
PŘERUŠENÍ KLUBOVÉ ČINNOSTI

PŘERUŠENÍ KLUBOVÉ ČINNOSTI

Dle nařízení vlády ČR jsme nucení přerušit většinu klubových aktivit, zejména tréninkov ...

  Zabezpečeno - SSL certifikát AlpiroSSL
  Positive SSL

  Florbalová škola Jihlava, z.s.
  Srázná 19, 586 01 Jihlava
  IČO: 26987121

  © 2020 | Všechna práva vyhrazena
  Přebírání obsahu je dovoleno pouze s písemným souhlasem autorů.